Нечистоплътни драскачи от омърляни медии от снощи въртят нова интрига. Този път е въвлечен германският посланик Матиас Хьопфнер. Не нам это, не нам!
Абе колеги, някои! Стига сте се опитвали да ни правите на луди, тъпи или късопаметни! Не забравяйте, че ви четат много хора и е просто обидно да пробутвате толкова евтини трикове. Защо германският посланик „не бил си отварял устата” по времето на ГЕРБ за медийната свобода?! Кой не си е отварял устата, любими мои? Той не само си я отваряше, той викаше!! Не спираше да говори. Започна от втората година от мандата си! А къде бяхте вие, че не сте ги чели или слушали неговите думи?! Къде бяхте тогава??
Примомням редица изказвания от Матиас Хьопфнер:
31.07.2012 за 24 часа
Тревожа се за медите в България.Ако трябва да съм деликатен, бих казал, че българската медийна среда има поле за подобряване. На българските медии им липсват достатъчно независимост и многообразие. Много често те се поставят в услуга на своите собственици, което пречи на независимата журналистика.
България се нуждае от умерено законово регулиране, от медиен закон, който гарантира независимостта на медиите. Важна е прозрачността на техните собственици и прекратяването на платените статии.
03.10.2012 на конференция на СЕМ
В България медиите изпълняват само частично своята задача. Бъдещето, демокрацията и просперитетът зависят от това дали българските медии ще удържат на онези предизвикателства, дали ще са в състояние да казват истината директно. Свободата и независимостта на медиите са едни от основните блага на нашето общество, те се грижат за това проблемите да бъдат решавани, вместо покривани.
30.10.2012 в негово лично писмо
Посланикът разпространява писмо, в което разказва и как е протекло интервюто му за в. Монитор, където е цензуриран. Няма я частта за проблематичните структури в българския медиен пейзаж, а именно „концентрацията на собственост от медийни фирми в ръцете на няколко човека е много проблематично. Трябва да има прозрачност в отношенията на собственост. Трябва да е ясно, какви икономически интереси стоят зад една медия.”
08.11.2012 пред БНР
Българските медии имат нужда от работеща комисия за конкуренцията, от медиен закон и от държавна регулация. Заяви, че е „притеснен от изострящата се тенденция към концентриране на собствеността върху медиите в България, както и от това, че в списъка на свободните медии на „Репортери без граници“ България вече заема 80-о място в света, след като само преди 6 години е заемала 35-о място”.
15.12.2012 за БНТ
Да се вземат мерки срещу свръхконцентрацията в медийния пазар. Да има прозрачност в отношенията на собственост. Напомни, че в момента „България е на последно място в ЕС по свобода на медиите”.
24.02.2013 за Дневник
Един от големите проблеми пред българската демокрация в момента е сриващата се свобода на медиите. Тези мои притеснения са споделени от множество мои колеги в София и от международни наблюдатели.Българските медии има три предизвикателства. Първо, концентрацията на медийна собственост трябва да се избягва и е нужно да се гарантира пълна прозрачност на структурите на собственост. Второ, има съобщения за автоцензура. Трето, изглежда е масова практиката на скрита реклама и платени публикации и репортажи.
22.03.2013 За българското англоиезично издание “Вагабонд”.
Свободата на пресата тук е на абсолютното дъно в ЕС. Преди всичко трябва да бъде избягвана концентрацията на медийната собственост и гарантирана пълната прозрачност на структурите на собственост. Другите два големи проблема са самоцензурирането и прикритата реклама и платено медийно отразяване.“Тези предизвикателства са вероятно също толкова опасни, колкото и пряката политическа цензура, защото са по-малко очевидни и по-коварни”, казва той.
01.11.2013 На конференцията „Свобода и многообразие на медиите”
В България се симулира медийна свобода. Броят на медиите в България е впечатляващ и ако се съди по конституцията на страната би трябвало да има гарантирана свобода на словото, но ако се вгледаме по-внимателно, ще открием, че някои тенденции дават повод за тревожност. По думите му „собствеността на медиите е в ръцете на няколко играчи, които са скрити зад привидната пъстрота на медиите.”
На 24.04.2013 сп. Икономист в статията „Медийната свобода в България е накърнена”, пише: „Посланикът на Германия в София Матиас Хьопфнер често е цитиран да казва, че са свободата на медиите в страната е изправена пред “опасни предизвикателства”.
Как само за някои в България думите на Хьопфнер от година и половина насам, останаха в дълбока тайна, не ми е ясно?! Четете хора, четете!
Автор: Бетина Жотева