![sharenkova](../wp-content/uploads/2013/08/sharenkova.jpg)
„Посочване на възможностите за интеграция на славянските жизнени сили, потребности и интереси с изконните православни ценности в общ концептуален пораждащ модел на бъдещи социални държави и общества в доброволно наднационално обединение”. Това не е таен проект на руското външно министерство, а темата на докторската дисертация на г-жа Светлана Шаренкова. Освен с чистенето на паметници на съветската армия, председателката на Форум „България-Русия” е известна и като издател на в. „Русия днес-Россия сегодня” и в.“Земя“
„Светлана Шаренкова предложи смел научен проект“, съобщава нейният собствен вестник през октомври 2012 г., като подробно обяснява за одобрението на мастити учени към идеята и разработката. „Рецензираният труд представлява интересно, задълбочено изследване върху миналото, настоящето и бъдещето на славяно-православната общност, с главна насоченост към българо-руските отношения и тяхното място в съвременния свят“, изтъква рецензентът проф. дин Владимир Мигев от Българската академия на науките. „Направен е опит за формулиране на нов геополитически проект на базата на славянството и православието. Дисертацията е съобразена със значително количество изворов материал: съчиненията на философи, социолози, юристи, политолози, историци, но също така и с трудове на действащи в миналото и днес държавници и политици”, допълва българо-руският вестник.
Вестникът цитира и чл. кор. проф. д-р на изкуствознанието Аксиния Джурова, че „Светлана Шаренкова заслужава адмирации заради опита чрез своето изследване да напомни липсата на чувствителност у създателите на глобалния нов свят към спецификите на отделните региони и етно-религиозни общности в света, на рецептивните, адаптивни и отхвърлящи наложените като модели особености на всяка от тях и в този смисъл на ролята на личността, на особения тип интелектуалец в православния тип култура, често покриващ се с политическия лидер и далеч от този, който е прието да се нарича лидер от западен тип”.
В статията се цитира и високата оценка на труда на г-жа Шаренкова от академик Евгений Примаков от Руската академия на науките, бивш премиер и външен министър на Русия: „Според мен най-добрата част от дисертацията, която би могла да претендира за самостоятелна роля в изследването, е формулирането и обосноваването от автора на основните етапи в развитието на хилядолетните отношения между България и Русия. Именно в тези две държави авторът вижда сърцевината на славянско-православния цивилизационен проект. Като при това Светлана Шаренкова не отбягва острите проблеми в тези отношения, разкривайки наред с „русофилството” и проявите на „русофобство” в определени среди на българското общество”.
Д-р Светлана Шаренкова подарява портрет на Михаил Ломоносов на ректора на УниБИТ проф. Стоян Денчев.
Снимка: Валя Чрънкина, в-к Русия днес
Научното жури с председател проф. Стоян Денчев, ректор на УниБИТ прие заключението на рецензентите проф. д.ист.н. Владимир Мигев и проф. д-р ген. Евгени Манев, че „докторската теза на Светлана Шаренкова е едно задълбочено и оригинално изследване, отговарящо на всички изисквания за сериозен труд”, и й присъди образователната и научна степен „доктор” в професионално направление „Обществени комуникации и информационни науки“ по научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство”.
Вестникът не пояснява връзката между целите на тази специалност и геополитическите фантасмагории, но може би тя е с висока степен на сектретност, до която ние нямаме достъп. Дано наученото е помогнало в организацията на почистването на паметника на Съветската армия, която те вече втори път се налага да чистят. И по всичко изглежда - ще има още.
Още по темата - портрет на Шаренкова в Дневник