
Управляващите обмисляли отнемане на правомощия от президента заради поведението му около протестите, съобщава Mediapool.
Това става ясно от думите на председателя на парламентарната вътрешна комисия Атанас Мерджанов от БСП. Според него към момента няма решение на управляващите да прехвърлят Националната служба за охрана (НСО) от президентството към изпълнителната власт, но тази хипотеза не била „лишена от смисъл и логика, от гледна точка на поведението на президента през последните няколко месеца“.
„Той (президентът Росен Плевнелиев) претендира, че държавният глава е обединител на нацията, но неговите действия напоследък съвсем не водят в това отношение. Един подобен въпрос би следвало да се обмисли още веднъж от експертите при максимална публичност и тогава да бъде взето политическото решение“, е коментирал Мерджанов пред БНР.
Идеята за отнемане правото на президента да назначава шефовете на НСО и НРС стана депутатът от ДПС и шеф на парламентарната военна комисия Янко Янков. В момента парламентът „ваканцува“ и все още не е ясно дали заканите за допълнително орязване на президентски правомощия в сектор „Сигурност“ са само блъф или реални намерения. Президентът Росен Плевнелиев коментира обаче в неделя, че няма да позволи да му бъдат отнети правомощията по назначаването на шефове на специални служби и прехвърлянето на НСО към изпълнителната власт.
В момента шефовете на НРС и НСО се назначават от президента по предложение на Министерския съвет, но председателят на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков заяви, че ще иска те да се предлагат и избират от парламента, както председателят на ДАНС.
Пакетът проектозакони за спецслужбите, който включва общ закон за националната сигурност и отделни документи за НРС, НСО и военното разузнаване, бе подготвен преди извънредните парламентарни избори, като бе постигнато съгласие НРС да премине към изпълнителната власт, а НСО да остане към президентството.
Още в началото на управленския си мандат БСП, ДПС и „Атака“ промениха Закона за ДАНС, с което лишиха президента от правомощието му да има последната дума за назначението на председателя на спецагенцията, превърната междувременно в най-мощната силова структура в държавата. Веднага след това за председател на ДАНС бе избран Делян Пеевски от ДПС.
Президентът Росен Плевнелиев незабавно настоя за отмяна на избора, който отключи невиждано обществено недоволство, постави началото на протестното движение #ДАНСwithme, продължаващо вече повече от 70 дни, както и на открития конфликт между управляващите и държавния глава.